Ile wynosi średni czynsz w Krakowie?

Wszyscy słyszeliśmy o tym, że ceny rosną jak szalone, ale zobaczmy na czym dokładnie polega to szaleństwo. Studenci szukający mieszkania na wynajem muszą liczyć się ze znacznym wzrostem czynszów – średni czynsz w Krakowie urósł nawet o 25%

Jak zmieniał się średni czynsz w Krakowie?

Jeszcze na początku roku Krakowski student chcący zmienić swoje mieszkanie na trzypokojowe musiał być przygotowany na zapłacenie średnio 2300 zł czynszu najmu. Dochodziły do tego oczywiście opłaty za media oraz czynsz administracyjny, ale na nie właściciel mieszkania nie ma już za dużego wpływu.

Jeżeli sprawdzimy jak zmieniały się ceny okaże się, że teraz za takie samo mieszkanie musiałby zapłacić 2900 zł miesięcznie.

To dodatkowe 600 zł, czyli 26 procent, w ciągu zaledwie 5 miesięcy!

Wygląda na to, że rekordowy wzrost cen z ubiegłego roku nie tylko się utrzymał, ale nawet przyspieszył na początku tego roku.

Co więcej, eksperci rynku nie widzą żadnego spowolnienia w najbliższym czasie, co oznacza, że w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się podobnych podwyżek cen. Jeśli zastanawiasz się nad wynajęciem mieszkania w Krakowie, pamiętaj, że koszty będą znaczące.

Nie martw się, pomożemy Ci znaleźć idealne miejsce dla Ciebie i Twojego budżetu. FlatHub pokaże Ci najlepsze oferty z całego internetu – zarejestruj się za darmo i zacznij szukać swojego nowego domu już dziś!

Czym różni się czynsz administracyjny i czynsz najmu?

Czynsz administracyjny to czynsz, który jest pobierany w celu pokrycia kosztów zarządzania budynkiem mieszkalnym, w tym kosztów konserwacji i napraw związanych z infrastrukturą budynku, oraz dbanie o ład w częściach wspólnych. Zazwyczaj zawiera on opłaty na rzecz współdzielni mieszkaniowej oraz koszty dostępu do mediów.

Czynsz najmu jest zazwyczaj wyższy od czynszu administracyjngo, ponieważ pokrywa szereg kosztów wykraczających poza koszty codziennej eksploatacji. Należą do nich podatki od nieruchomości, ubezpieczenie oraz inne wydatki, takie jak opłaty za media, konserwację i zarządzanie.