Rentowność mieszkań na wynajem rośnie?

rosnąca rentowność mieszkań

Ostatnio sporo mówi się o nadchodzącym spadku na rynku nieruchomości. Zwolennicy tej teorii zapowiadają, że w ceny nieruchomości w całej Polsce polecą w dół, wpływając na rentowność mieszkań. Przy tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się rocznemu zwrotowi z inwestycji (ROI) z przeciętnego mieszkania w Krakowskich Bronowicach na przedziale ostatniego roku.

Sam wykres wygląda optymistycznie, widać wyraźnie, że współczynnik ROI się poprawia. Postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się sytuacji. Okazuje się, że jeżeli ktoś kupił kawalerkę po przeciętnej cenie (ok. 340 tys.) rok temu w lipcu i wynajął ją za średnią cenę w tamtym okresie (ok. 1300 zł) – osiągnął stopę zwrotu 2.9%. To oznacza, że przez ostatni rok zyskał prawie 14% wartości inwestycji.

Dlaczego? Wprawdzie na wynajmie zarobił tylko 10.1 tys. zł (założono, że lokatorzy byli przez 10.5 miesiąca i podatek wynosi 8.5% – Ryczałt), jednak przez ten czas nieruchomość zyskała na wartości prawie 10.8%. W lipcu 2022 przeciętna kawalerka w Bronowicach kosztuje już ok. 375 tys. zł. Nie bierzemy tu jednak pod uwagę inflacji, która r/r w czerwcu 2022 wyniosła 15.9%.

Rentowność mieszkań – podsumowanie

W przypadku, gdyby ktoś kupił mieszkanie w lipcu i sprzedał je po roku – osiągnąłby stopę zwrotu 14% i zyskał ponad 50 tysięcy złotych.

Należy jednak pamiętać, że niektóre z najlepszych lokalizacji w Krakowskich Bronowicach notują zwyżki nawet 10-15% rocznie. Istotne jest również to, że na terenie Bronowic mamy do czynienia ze sporym popytem na mieszkania. Warto więc przyjrzeć się również szczegółom poszczególnych ofert.

Co ciekawe, w czerwcu 2017 mieszkańcy Bronowic posiadali w skali całego miasta to ok. 8% całości lokalu komunalnego. Na tej samej skali udział ten wynosi obecnie 32%, co jest bardzo dużym wskaźnikiem na poprawę sytuacji. Mimo że wartość każdej kawalerki jest znacznie większa niż ta, do której dochodziła 10 lat temu, to wciąż efektywność inwestycji jest bardzo duża. Oczywiście jeszcze nie wiemy, czy mieszkańcy Krakowa będą chcieli kupować nowe mieszkania na Bronowicach, ale na pewno będą się tym zajmować wszystkie lokalne instytucje nieruchomościowe, które dostrzegają potencjał takich inwestycji.

Dajcie znać jak to wygląda z Waszej perspektywy. Czy Waszym wzrosty będą trwały, czy czeka nas rychła korekta rynku?

Nasz kalkulator ROI pozwala Wam teraz na zrobienie takiej analizy samemu dla dowolnego mieszkania które Was interesuje! Sprawdźcie, czy mieszkanie jest warte dalszej analizy w ciągu sekund, a nie godzin.