Czy ogrzewanie elektryczne się opłaca? Wady i zalety elektrycznych instalacji grzewczych

ogrzewanie elektryczne zdjęcie

Poszukując mieszkania na wynajem, nierzadko natrafić można na oferty mieszkań które mają ogrzewanie elektryczne. Ogłoszenia te często kuszą niskim odstępnym, a także doskonałą lokalizacją – ponieważ elektryczne instalacje grzewcze to przeważnie domena starego budownictwa, ogrzewanie elektryczne często spotkać można w starszych budynkach w samym centrum dużych miast. To niewątpliwie istotne zalety, jednak czy mimo wszystko warto zdecydować się na mieszkanie ogrzewane elektrycznie?

Zalety instalacji elektrycznych

Oprócz zalet wymienionych na początku artykułu, ogrzewanie elektryczne ma jeszcze kilka dobrych stron, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, montaż instalacji elektrycznej jest stosunkowo niedrogi i mało uciążliwy – nie ma potrzeby kupna kotła grzewczego ani wydzielenia osobnego pomieszczenia służącego jako kotłownia lub skład opału. Dodatkowo, przenośne piecyki elektryczne można podpiąć dosłownie wszędzie – to najłatwiejszy sposób na dogrzanie pomieszczenia wtedy, gdy główne źródło ogrzewania zawodzi.

Instalacje elektryczne są zdecydowanie prostsze w eksploatacji, niż instalacje gazowe lub kotły na paliwo stałe. Przeważnie działają bezobsługowo i nie wymagają częstej konserwacji ani czyszczenia. Nie generują także dymu i odpadów w postaci popiołu oraz działają ciszej, niż pozostałe typy ogrzewania.

Kolejną z zalet ogrzewania mieszkania prądem jest jego duża dostępność. Nie każde gospodarstwo domowe może być podłączone do gazu, jeżeli znajduje się w zbyt dużej odległości od sieci gazowej. To problem widoczny szczególnie na wsiach i na obrzeżach małych miast. W takim wypadku, ogrzewanie elektryczne stanowi dobrą alternatywę dla właścicieli budynków.

Ogrzewanie domu za pomocą energii elektrycznej nie wiąże się z niebezpieczeństwem zaczadzenia lub wybuchu instalacji, którego często obawiają się mieszkańcy korzystający z instalacji gazowych. Instalacja elektryczna przeważnie wyposażona jest w bezpieczniki, dzięki którym zostaje automatycznie wyłączona w razie przegrzania.

Wady ogrzewania elektrycznego

Omówiliśmy już najważniejsze zalety instalacji elektrycznej. Jakie są jego słabe strony?

Osoby poszukujące mieszkania na wynajem lub na sprzedaż powinny wziąć pod uwagę także negatywne aspekty ogrzewania elektrycznego. Do jego głównych wad można z pewnością zaliczyć możliwe przerwy w dostawie prądu, w czasie których grzejniki elektryczne przestają działać. Biorąc pod uwagę, że awarie prądu nie zawsze kończą się po kilku godzinach, ale mogą trwać nawet kilka dni, problem robi się poważny – szczególnie w miesiącach zimowych.

Decydując się na mieszkanie z elektryczną instalacją grzewczą, należy wziąć pod uwagę kwestię odpowiedniej izolacji i szczelności okien. Niestety, źle izolowane mieszkanie będzie wyziębiać się bardzo szybko, generując dodatkowe koszty. Na stan okien powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby decydujące się na wynajem mieszkania w starym budownictwie, ponieważ właśnie tam szczelność ram okiennych często pozostawia wiele do życzenia.

Chociaż ogrzewanie elektrycznie nie generuje odpadów, nie oznacza to, że jest w pełni ekologiczne: w Polsce energia elektryczna powstaje głównie w wyniku spalania węgla, które także ma negatywny wpływ na planetę.

Czy ogrzewanie elektryczne naprawdę jest drogie?

Kwestię ceny eksploatacji instalacji elektrycznej zostawiliśmy na sam koniec. Istnieje wiele różnych mitów na temat rzeczywistej ceny ogrzewania elektrycznego. Jaka jest prawda?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy ogrzewanie mieszkania prądem jest drogie. Wszystko zależy od metrażu i wysokości pomieszczeń, zastosowanej izolacji termicznej, a nawet położenia mieszkania względem innych mieszkań (w przypadku bloku lub kamienicy).

Jeśli chodzi o ogrzewanie, ceny prądu często przeciwstawiane są cenom gazu. Co prawda, porównanie to jeszcze do niedawna wypadało korzystniej dla gazu, jednak obecnie rosnące ceny tego surowca nie nastrajają pozytywnie. Z drugiej strony, każda podwyżka cen prądu przekłada się na koszty ogrzewania elektrycznego, dlatego zdecydowane określenie, która z instalacji okaże się tańsza w perspektywie kilku lat, nie jest możliwe.

Ogrzewanie elektryczne jest z pewnością bardziej opłacalne w przypadku dogrzewania mieszkań, które użytkowane są jedynie sezonowo, np. domków letniskowych. Montaż instalacji innego typu wiązałby się z dużą inwestycją finansową, której można uniknąć, decydując się na grzejniki zasilane prądem. Jest to także stosunkowo tanie rozwiązanie w przypadku ogrzewania mieszkań energooszczędnych.

Ostatnią rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę są taryfy prądu. Korzystając z popularnej taryfy G12 (ceny zużycia prądu niższe w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00), możemy zmniejszyć wydatki, pod warunkiem korzystania z urządzeń energochłonnych w tańszym momencie. Niestety, aby realnie zaoszczędzić na ogrzewaniu korzystając ze zmiennych taryf, niezbędne jest posiadania ogrzewania akumulacyjnego, które gromadzi ciepło w czasie tańszych nocnych godzin i wydziela je w ciągu dnia.

Podsumowując, ogrzewanie energią elektryczną ma równocześnie wiele wad, jak i zalet. Zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajęcie mieszkania z ogrzewaniem elektrycznym, powinniśmy dokładnie przeanalizować jego mocne i słabe strony.