Jak poziom hałasu wpływa na komfort mieszkania?

Decyzja o zakupie nieruchomości to dla większości z nas jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Poszukując wymarzonego mieszkania, niejednokrotnie spędzamy całe dnie przeglądając oferty sprzedaży, mając nadzieję, że uda nam się trafić na to idealne. Liczy się nie tylko cena, ale także metraż, liczba pokoi, lokalizacja lub odległość od miejsca pracy. Ważny jest również stan techniczny, rodzaj instalacji grzewczej oraz udogodnienia różnego typu, takie jak ogrzewanie podłogowe i klimatyzacja. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ważnym kryterium, o którym niestety zapomina duża część kupujących, jest poziom hałasu okolicy. Zbyt wysoki poziom hałasu może uprzykrzyć życie mieszkańców, negatywnie wpływając na komfort mieszkania i samopoczucie (zarówno psychiczne, jak i fizyczne). Głośne dźwięki nie tylko nie pozwolą domownikom się zrelaksować, ale mogą także powodować problemy z zaśnięciem, obniżać jakość snu lub zwiększać ryzyko chorób naczyniowych i podwyższać ciśnienie. W ekstremalnych przypadkach, zbyt hałaśliwe otoczenie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Dodatkowym argumentem niech będzie to, że każde 10 decybeli obniża wartość mieszkania o 5%. Jak uniknąć zakupu nieruchomości w głośnej lokalizacji?

Jaki jest dopuszczalny poziom hałasu w mieście?

Każdy z nas ma inną, indywidualną tolerancję na zgiełk. Niektórzy potrafią odpoczywać nawet wśród bardzo głośnych dźwięków, tymczasem inni nie zmrużą oka bez idealnej ciszy. Chociaż subiektywne odczuwanie hałasu bywa różne, istnieją ustalone normy głośności, jakie muszą być zachowane w ośrodkach miejskich. Obecne normy hałasu na terenach zabudowanych w Polsce wahają się między 60 dB w ciągu dnia a 50 dB w nocy. Niestety, są to wartości przekraczające zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca, by hałas nie przekraczał 55 dB w ciągu dnia i 45 dB w ciągu nocy.

Zanieczyszczenie hałasem

Jak widać, odgłosy ruchu ulicznego i inne głośne dźwięki są poważnym problemem w przestrzeni miejskiej. Ze względu na powszechność zjawiska, powstało określenie „zanieczyszczenie hałasem”, czyli nadmierne i szkodliwe dla zdrowia narażenie na głośne dźwięki. Według WHO, zanieczyszczenie hałasem może być drugim – po zanieczyszczeniu powietrza – największym problemem środowiskowym naszych czasów. Szacuje się, że nadmierny hałas w samej tylko Europie jest przyczyną ok. 12 tysięcy przedwczesnych zgonów oraz niemal 50 tysięcy przypadków choroby niedokrwiennej serca rocznie.

Mapa hałasu – Twój sprzymierzeniec w szukaniu wymarzonego mieszkania

O ile problem nadmiernego hałasu nie dotyczy przeważnie mieszkańców wsi i małych miasteczek, o tyle osoby mieszkające w dużych miastach o wysokim wskaźniku gęstości zaludnienia, decydując się na zakup mieszkania powinny szczególnie zwrócić uwagę na głośność okolicy. Jak sprawdzić poziom hałasu w sąsiedztwie?

Z pomocą przychodzi mapa hałasu, czyli wizualizacja poziomu szumu. Dzięki mapie możliwe jest precyzyjne określenie, na jaką głośność będziemy narażeni, jeżeli zdecydujemy się na zamieszkanie w danej okolicy.

FlatHub.pl – jako jedyny serwis nieruchomości w Polsce – umożliwia swoim użytkownikom dostęp do aktualizowanych na bieżąco map hałasu w każdym ogłoszeniu. Dzięki nam wygodnie sprawdzisz, które okolice są najcichsze, jakich lokalizacji lepiej unikać i ilu decybeli możesz się spodziewać.

Skorzystaj z naszych usług i ciesz się ciszą i spokojem w swoim wymarzonym mieszkaniu