Gdzie mieszkają studenci? Stan na 2021

Gdzie mieszkają studenci? Według raport AMRON-SARFiN oraz więcej z nich rezygnuje z szukania mieszkania. Zamiast tego wprowadzają się oni do rodziny (albo się od niej nie wyprowadzają). W 2020 58% studentów mieszkało w mieszkaniu – wynajętym lub własnym, podczas gdy w tym roku jest to tylko 38%. Oznacza to, że więcej studentów próbuje zaoszczędzić pieniądze mieszkając w domu, zamiast wyprowadzać się i wynajmować własne miejsce. Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, istnieją zalety i wady każdej opcji.

Podobna sytuacja spotkała też inne miejsca gdzie mieszkają studenci. W 2021 roku akademiki stały się względnie wyludnione – ich udział spadł o ponad połowę z 14% do 6%.

Niezależnie od powodów tej sytuacji – a jest ich pewnie dużo – studenci którzy zdecydowali się na zamieszkanie na swoim mogą się cieszyć, ponieważ oznacza to mniejszą konkurencję przy szukaniu swoich czterech kątów.

Nie oznacza to jednak mniejszych czynszów, ale przynajmniej pozwala wierzyć, że mieszkania będą czekały na najemców trochę dłużej niż zwykle – więc może i właściciel okaże się być bardziej skory do negocjacji.

Jeżeli znajdziecie już mieszkanie które Was interesuje, sprawdźcie je w naszej wyszukiwarce. Może w innym miejscu wystawiła je agencja z mniejszą prowizją?

A Was co bardziej przekonuje? Niezależność w mieszkaniu samemu, czy komfort życia z rodziną?